SMYSL ŽIVOTA Pokud se nám vše daří, život přijímáme tady a teď, vlastně jej…
RÁJ NA ZEMI?
GURU ANAHDÁN
Kelly si dál zapisuje výňatky z přednášky Guru Anahdána. Nikdy nezahoď to, co chceš, to, co myslíš, to, po čem toužíš, jen proto, že se to etice zdá nerozumné, nevhodné, hloupé. Můžeš tak odhodit oheň svého života, nenávratně zaprodat svou duši. Guru Anahdán, Chaumsathi Ghat (Chrám 64 Tantriček), Varanásí. Posmrtně 25. 12. 2003.
Divná poznámka u datace Kellyho zaujme. Óm nadsamče, jak posmrtně? To jako mluvil duch?
Ale ne, samozřejmě, že jsme se u varanáského tantrického chrámu typu artantra Khajuraho sešli s Guru Anahdánem osobně a ne s jeho duchem. Posmrtně znamená něco jiného. Kelly čeká další slova, ale marně. Tak se ozve sarkastickým tónem: Ty, Óm nadsamče, a to je jako všechno, co mi řekneš o chlapovi, o kterém tvrdíš, že je teď i můj guru?
Když to se dnes obtížně vysvětluje. Tehdy byla jiná doba.
Neboj se, já to pochopím… povzbuzuje Kelly Óm nadsamce.
Jak chceš. Studená válka sice nebyla pravá válka, ale psychicky ovlivňovala obyvatelstvo Evropy jako pravá válka. A když pak po čtyřiceti letech skončila, nekonečné válečné napětí vystřídala obrovská euforie, která vydržela přes deset let. Všude během té euforie vyzařoval dojem, že po vyladění několika drobných chybiček začne ráj na zemi, spravedlivý, bohatý svět bez válek, nenávisti, chudoby a dalších hrůz života.
To jste všichni jeli v drogách, ne?
Ale ne, tehdy se skutečně zdálo, že svět je jen kousek od šťastné, dokonalé společnosti. No a tato opojná iluze dělala lepšími i jednotlivce, a tak Aghora sádhuové poprvé v historii začali vyučovat i normální lidi.
Jak normální lidi? …zeptal se Kelly, který opět pozorně naslouchal.
Konzumně, tedy materiálně žijící lidi, učitele, soudce, podnikatele, psychology, úředníky, manažery, ředitele, doktory, herce, prostě lidi, kterým po zaměstnání a rodině zbude trocha času, co pak rozdělí mezi kulturu, sport, zábavu a duchovno.
No jasně, normální lidi, chápu. Ale koho teda Aghora sádhuové učili předtím, než začali učit normální lidi?
No, koho? Výjimečné lidi, lidi, kteří odmítali promarnit vzácný čas života v umělé, zcela pomíjivé hře na společnost.
No a proč pak začali učit normální lidi?
Protože jsme jim to doporučili.
Kdo my?
My žáci.
Vy jste ale blbci!
Já vím, byla to chyba. Normální lidé v euforicky naladěné společnosti jen ve svém nitru odráželi tuto energii, nic víc. Neměli ji, jen ji odráželi…
Takže když pak Bin Ládin přišel s Big Bangem, euforickou dobu lásky vystřídala atmosféra všeobecného ohrožení, která přinesla do společnosti energie nejhorších vlastností a normální lidé je ihned začali odrážet a vyzařovat, čímž se proměnili v lidi, se kterými Guru Anahdán nechtěl mít nic společného. A chtěl po mně, ať vrátím vše do původního pořádku.
Do pořádku? A to znamená co?
Odpověď i pokračování příběhu se dočtete v knize CASANOVA SÚTRA na straně 276.
0 komentářů k zobrazení