Skip to content
+420 773 679 374 info@nirvanatree.cz O nás Doprava Tabulka velikostí
Guru Jára ~briefly~

Narodil se v roce 1971 v Příbrami v Československu (Kozoroh, Pes). V 18 letech emigroval z komunistického bloku tehdejšího Československa přes Julské Alpy do Itálie. Během svého života v Itálii dosáhl na svých skalních poustevnách vrcholu Suché cesty, Osvícení, Nirvány.

Po Sametové revoluci se v roce 1992 vrátil do České republiky; zůstal zde několik let, kdy žil životem profesionálního horolezce, poutníka po evropských svatých místech, poustevníka na evropských skalách a astrologa; také učil meditace lidi, kteří ho vyhledali. V roce 1995 po zasvěcovací noci v Mykerínově pyramidě v Gíze se stává zasvěcencem egyptského mystéria, a záhy v Indii završuje i tzv. Mokrou cestu dosažením Mahámudry; obdrží titul tantrického Báby.

Koncem roku 1996 už byl váženým a populárním duchovním Mistrem, kterého následovalo stále více a více studentů. V r. 2005 měl už kolem 3500 následovníků a fanoušků. Jeho žáky byli a jsou většinou vysoce vzdělaní lidé, architekti, soudci, profesoři, psychologové, učitelé, překladatelé, právníci a další.

Guru Jára je autorem více než 20 knih zaměřených především na spiritualitu moderního člověka, filozofii smyslu života; filozoficky jeho nauka vychází z egyptského hermetismu a náboženského dědictví hinduismu, buddhismu a křesťanství a uplatnění těchto tradic v životě současného člověka. Založil duchovní hnutí „Cesta Guru Járy“ (více zde) šířící mír a lásku a osvobození; je zaměřené především na pochopení smyslu života jednotlivce a dosažení hlubokých duchovních vhledů.

V mládí byl Guru Jára profesionálním horolezcem a unikátním a rozeným duchovním adeptem Osvícení; v současnosti je známým guru tantry a meditace, spisovatelem a obhájcem lidských práv. Tím, že se hodně věnoval od mládí fotografii a je jedním z nejlepších karmických astrologů světa, stal se i digitálním umělcem, aby mohl vytvořit a vyvinout unikátní techniku fotografické koláže ztvárňující astrologické horoskopy pomocí obrazů fotografií (Astrofocus), aby tak každý porozuměl poselství toho svého.

Stejně tak zcela originální je jeho nauka kombinující styly oblékání a módy s astrologií a osobním horoskopem (Astromóda). Je tvůrcem také fotograficky založených tarotových karet Poetree Tarot (Tarot stromu života) a jedinečného duchovního učení Spiritual Trekking, který kombinuje jeho zkušenost z horolezectví s poznáním načerpaným při dlouhých poutích do svatých míst po celém světě. V době těchto poutí žil v Indii, Nepálu, Barmě, Thajsku, Malajsii, Japonsku, Indonésii, Egyptě.  Navštívil a objevoval duchovní odkazy také v Peru, Bolívii, Brazílii, Číně, Vietnamu, Laosu, Srí Lance, v Papui Nové Guinei, Maroku, Mauretánii, Turecku, Íránu, Izraeli, Sýrii a samozřejmě hodně času trávil v Itálii, Francii, Španělsku a Řecku. Ideální místo pro svůj vlastní ašrám, tropickou svatyni, nalezl na Filipínách v roce 2010.

Guru Jára ~deeply~

Časový limit života nevede k dokonalosti, jeho růženec jar způsobuje stárnutí a přibližuje konci. A nebo lze výjimečnou cestu života projít jinak, cestou nevyšlapanou? Co třeba duchovní život? Jde o cestu vedoucí ke smyslu lidské cesty a nebo je to jen jeden z dalších převleků, které nosí muži na cestě od nadějí plného mládí po zadumanost dýmky? Jára cítil, že to musí vyzkoušet, a to vlastní, moderní době odpovídající chůzí…

Měl za sebou přirozené příchody vyšších duchovních stavů, od 5 let vidění duchů a několik doteků se smrtí. Utopením, otravou, nehodou, udušením, když si v roce 1982 myslel, že opustil tento svět nadobro. „Svítila mi do očí světla nemocniční místnosti, slyšel jsem hlasy dvou sester, které měly službu, vše bylo stále více zřetelné… kromě mě. Nevěděl jsem, kdo jsem, jak se jmenuji, co tady dělám, neznal jsem svou minulost a neměl jsem ponětí o hodinách, dnech, či měsíci…“

“Nikdo mimo prostor a čas se vracel do těla. Nejdůležitější bylo jméno. Když jsem se rozvzpomněl na své jméno, vše ostatní, co k němu patřilo, přišlo do vědomí brzy poté.”

Guru Jára

„Nikdo mimo prostor a čas se vracel do těla. Nejdůležitější bylo jméno. Když jsem se rozvzpomněl na své jméno, vše ostatní, co k němu patřilo, přišlo do vědomí brzy poté.

Pochopil jsem dvě věci:
1. Jako Nikdo mimo prostor a čas jsem se cítil lépe.
2. Přežil jsem svou smrt, můj život už nikomu nepatří. Ani mně, ani mé rodině, ani společnosti. Pokud mám právo žít dál, musím si to zasloužit chůzí po nové, unikátní cestě.“

První roky hledá tuto novou cestu mezi přáteli, na cestách a ve skalách, což ho v 18 letech dovede k emigraci a životu v Římě. V létě 1989 emigroval zpoza železné opony přes Alpy do Itálie, aby mohl svobodně cestovat, jako vášnivý skálolezec lozit po italských skalách a studovat duchovní nauky nedostupné v tehdejším socialistickém Československu. A tak právě v Itálii začala jeho pouť nesmrtelnosti. Studoval duchovní nauky a umění ve Vatikánu, a často meditoval v italských lezeckých oblastech, v jeskyních.

Něco se začíná měnit, ve městě filozofie a náboženství začne mít pocit nedostatečnosti těchto cest. Duchovní v hlavním městě největší církve, Vatikánu, nepůsobili jako lidé, kteří na cestě mladíků s nadějí dosáhli něčeho jiného než zadumaný stařec s dýmkou. Ve skalách ho vedle horolezectví stále více zaměstnávají mysticko-meditační cvičení. Jednou v roce 1991 se vracel z poustevny Buoni e Cativi (Dobří a Zlí), začalo pršet a on čekal pod malou stříškou studánky, až déšť přejde. V meditaci, kapky deště mu vyťukaly to, co lidé nazývají Nirvánou. “Pochopil jsem, že když už to máte, není stav osvícení žádný problém, vždyť je nám lidem nejpřirozenější ze všech stavů. Problémem je, co si s ním počít: být dále zde ve světě lidí a ohrožovat tento nejskvělejší orgasmus bytí a nebo si jej uschovat a vypařit se ze světa lidí?“

Na podzim 1992 končí cestu do Indie na íránských hranicích, nemožnost dostat včas nová íránská víza považuje za znamení a vrací se do života. Další dva roky se živí horolezectvím, které považuje za moderní způsob dynamické meditace. „Tak jako mniši v klášterech měli k meditaci namáhavá cvičení Kung Fu, já mám lezení.“

V dalších letech pak pokračoval ve své duchovní tradici v klášterech Barmy, Japonska, Indie, meditoval v nepálských Himálajích, v Egyptě na Sahaře, v laoské džungli a na mnoha dalších místech světa. Žil životem putujícího mnicha, poutníka…

Mezi lidmi se však pomalu zázračný stav Nirvány dostává do pozadí vědomí. To sice bolí, ale zároveň má možnost vyzkoušet realizaci druhou, Mokrou cestou. Její realizace má v sobě daleko více nástrah.

“Pochopil jsem, že když už to máte, není stav osvícení žádný problém, vždyť je nám lidem nejpřirozenější ze všech stavů. Problémem je, co si s ním počít: být dále zde ve světě lidí a ohrožovat tento nejskvělejší orgasmus bytí a nebo si jej uschovat a vypařit se ze světa lidí?”

Guru Jára

„Nevím, zda není zbytečné riskovat na tantrické nebo magické cestě, když zde existuje možnost tiché meditace. Ne, že by to nešlo, ale ztratí se při nich v bouři energií většina poutníků.“

Guru Jára tři měsíce po noci, kterou strávil sám uvnitř egyptské pyramidy (Mykerínova v Gíze) dosahuje zasvěcení Mokré cesty, Mahámudry (Nirvána tantry). V roce 1996 po letech studia u svého gurua v Haridváru v Indii obdržel tantrický titul Bába a pokyn od svých mistrů, aby začal předávat své znalosti lidem.

Jára měl celý život spíše zájem svou cestu tajit, vždy se snažil před druhými chovat co nejvíc „normálně“. Pomáhal jen lidem, které potká během žití, ale je pod stále se zvětšujícím tlakem svých učitelů a zájemců, aby se o své poznání podělil. Rozhodne se založit školu, která by předávala to, co má. A tak čtrnáct let po svém druhém narození, v listopadu 1996, otevírá své znalosti i pro zájemce z řad širší veřejnosti.

Od začátku jeho veřejného působení byli žáci Guru Járy častokrát svědky zázraků. Uzdravoval z nevyléčitelných nemocí, dokázal před očima lidí měnit svoji podobu, čas prostor. Předvídal budoucnost, dokázal číst v minulosti i budoucnosti každého člověka, každého místa, města, národa, společenství apod. Vystupoval jako učitel meditací a tantry, karmický astrolog, znalec filosofií, jóg a mnoha duchovních nauk, směrů i technik. Mnoho těch, se kterými se setkal, které vyučoval, uzdravil, zachránil, v něm viděli a vidí vysokého vtělence, avatára, Ježíše, velkého tantrika Padmasamhavu, gurua Tilopu, egyptského velekněze Imhotepa… Guru Jára se na další z těchto momentů před několika měsíci usmál a na následný dotaz odpověděl, že on se cítí být vtělením Máří Magdalény.

Ihned v prvních třech letech svého poslání gurua otevřel několik ašrámů pro duchovní praxi v rámci České republiky a začal publikovat své první knihy. V roce 2000 otevřel nový ašrám jménem Kitak v indické Dharmasale, kam za setkáním s ním a jeho naukou přijížděli jeho studenti a věřící.

O rok později založil institut duchovních studií Poetrie s vlastním tištěným magazínem, spiritualní revue Poetrie.

Učební osnovy institutu vycházely z originálních nauk Astromoda, Aurarelax, Artantra. Organizoval duchovní festivaly po celé republice, Meditační maratony, Meditační tamtamy. Založil Telepatickou společnost v ČR a také krásnou poetickou tradici Čajodárného putování a překrásnou a hlubokou tradici každoročních Velkých poutí mířících na svatá místa celého světa, které vždy osobně organizoval, vedl, pečoval o nezkušené poutníky a jejich hluboké mystické zážitky.

V roce 2001 vytvořil také vlastní PoeTree tarot, kombinující tři různé úrovně velké arkány a I-ťing. Po čtyřech letech přenechává chod úspěšné školy Poetrie® na studentech, kteří právě absolvovali. Jára se stahuje zpět do ústraní života na nevyšlapané cestě. Další tři roky jen dálkově dohlíží na atestační praxi prvních absolventů jím založené školy. Poté se s úlevou natrvalo loučí s výukou velkého množství studentů. Žije střídavě v Nepálu, Indii, Thajsku, Indonésii a když je v Evropě, tak ve Španělsku, Francii…

V reakci na změnu politického klimatu v roce 2003 se přestěhoval do Asie (natrvalo v r. 2007), kde stále žije. Studenti z celého světa putují za studiem s Guru Járou převážně do Thajska 2003‒2004, Indie 2004‒2005, Nepálu 2005‒2008. V roce 2009 zahájil výstavbu ašrámu na Filipínách, kterému zprostředkovaně požehnal také Karmapa. Od té doby žije, tvoří a pracuje na Filipínách. V roce 2009 také začal učit dálkově, vytvořil pro své věřící a studenty z celého světa dálkové kurzy Spiritual trekking® a Astrofocus® kurz.

K dnešnímu dni vydal více než 20 knih (více zde), ve kterých prezentuje unikátní duchovní nauku, životní filosofii, pestré možnosti praktikování mnoha druhů duchovních cvičení a nezměrné zkušenosti duchovního poutníka, který své cesty k Bohu a Osvícení završil. Velký důraz ve svých knihách Guru Jára klade na duchovní praxi odpovídající možnostem a potřebám současného moderního člověka, individuality.

Nauky šířené Guru Járou na jeho workshopech či formou literárních děl představují unikátní životní styl propojující moderní život s dávnými naukami a tisíce let starými duchovními principy. Přinášejí nový pohled na lidský život, který osvobozuje člověka z převahy konzumního stylu a dává lidskému životu spirituální rozměr. Guru Jára vede lidi ke svobodě ducha, vyznávání duchovních hodnot, hledání odpovědí na otázky, kdo jsem a jaký je smysl pozemského života.

Náboženská diskriminace a persekuce Guru Járy a jeho duchovního hnutí v České republice vyvrcholila účelovým vykonstruovaným obviněním, zatčením a zadržením na Filipínách. Guru Jára píše zpoza mříží další cenné knihy, učí své studenty a žehná věřícím.

Back To Top