Skip to content
+420 773 679 374 info@nirvanatree.cz O nás Doprava Tabulka velikostí

ZLATO GOTICKÝCH KATEDRÁL IV

(Článek z knihy Talent Srdce)

Alchymistova cesta za zlatem duše 1

Spagyrie je v podstatě fyzikou – vnější alchymií, avšak zároveň je základnou hermetického lékařství, tudíž její výsledky jsou plně zaměřeny na tělesnou – vnitřní alchymii.

 

 

Pocity harmonie, léčba zdravotních problémů, dlouhověkost, elán a vitalita, duchovní klid, krása,
stejně tak jako elixíry lásky, duchovních vnorů a sexuální potence byly hlavní cíle spagyrie ve starověku. Vidíme, že lidé a jejich priority se moc nezměnili.

Název spagyrie pochází ze dvou řeckých slov, spao, tedy „vytahovat“ ( extrahovat) a ageiro, což znamená sbírat, spojovat. Je zde tedy obsažena alchymistická zásada „odděl a spojuj“ ( solve et
coagula). Výsledkem pak jsou životní elixíry, masti, tinktury a extrakty.

Kde prožívá odkaz spagrie dodnes?

Celá příroda se skládá z pozitivních a negativních stránek věcí a jevů, je důsledně polarizována a každý její prvek ve vztahu k lidskému organismu je buď léčící nebo ničící a často u lidí s rozdílnou polaritou, co je pro jednoho balzámem, může být pro druhé jedem. To by vám ještě dnes mohly vysvětlit bylinkářky, babičky kořenářky a léčitelé používající bylinné směsi, masti a jiná přírodní léčiva, protože právě u nich přežívá odkaz spagyrie dodnes. Obzvláště pokud si byliny sbírají sami a dodržují tradiční pravidla, jako jsou: nikdy nesbírat a nezpracovávat za ubývající luny nebo rada slavného alchymisty zaměřeného na spagyrii – Paracelsa (později o něm více) sbírat rostliny před východem slunce, když je na nich ještě rosa.

Samozřejmě každý má své osvědčené recepty. Jeden kořeny před sušením na slunci (nebo v peci) zásadně umývá a krájí (většina), ale jiný nedá dopustit na krájení až po usušení, jedna bylinkářka aromatické rostliny zásadně suší vždy jen na slunci, protože tak si uchovávají nejvíce vůně, ale druhá je suší mimo sluneční svit, právě aby nebyly ve věku alergií cítit příliš.

Byliny sbírají v den podle jejich přiřazení k v planetě

Někteří dokonce sbírají byliny podle jejich přiřazení (signatury) k planetě jen v den, kterému planeta vládne (slunečnice ve sluneční den, tedy v neděli…) a někteří dodržují nejen planetární den, ale také planetární hodinu, prostě jsou to vznešení dědici profese alchymisty zaměřeného na spagyrii.

Duchem vína je alkohol.

Důležitým pojmem spagyrie je kvintesence, tedy duch látky, to, co činí látku tím, čím je. Duchem vína je alkohol. Zřejmě proto nealkoholické pivo pivaře nemůže nadchnout, i když chuť je dokonale stejná. Před pěti lety v Avignonu jsem během úžasného kulturního festivalu, které město každý rok pořádá, navštívit squat mladých umělců. Vysbírali peníze na basu plechovkových piv a poslali nejmladšího do vzdáleného, ten den jediného otevřeného supermaketu. Když se za dvě hodiny vrátil, nic netušíc hrdě postavil piva, okamžitě poznali, že pivo nemá kvintesenci. No, chudák mladej dostal co proto.

Ale bez legrace, destilací vína získaný alkohol je jeho kvintesencí. Alkohol arabsky znamená nejčistší, nejjemnější podstatu věcí, což je ironie, protože zatímco tantra levé ruky používá alkohol na ovlivnění 4. čakry a jejího elementu Vzduchu / Dřeva, pak muslimové alkohol pít nesměli.

 

Co je nositelem ducha (kvintesence)?

Tak jak je alkohol duchem vína, tak jsou nositeli ducha látek také krev, slony, moč, sperma, poševní „šťávy“, jež se výrazně osvědčily v elixíru lásky. „Normálnější“ kvintesence měla podobu nejrůznějších éterických olejů a alchymisté ji nejčastěji získávali destilací (zkapalňováním). Dnešní aromaterapie (léčba pomocí vůní) je další dědičkou spagyrie stejně jako moderní parfémy, jejichž éru na počátku 20.století spustila Coco Chanel.

Nejvyšší kvintesencí bylo pitné zlato (aurum potabile). V Evropě jej propagoval alchymista Paracelsus, v Indii léčení zlatem skrze pojídání zlata kvůli zázračným účinkům praktikovala ajurvéda. Prvky léčby vnitřním užitím zlata se objevují také ve starém Egyptě a Číně, kde měla spagyrie velkou tradicí a víra v přenos látky na uživatele je stále všudypřítomná.
Z tohoto pohledu pak snězení tygra není jen o jídle, ale o přenosu jeho síly, elánu a odvahy.

(Talent srdce, str.197 – 198)

(pokračování v knize  Talent Srdce)

Objednat  Talent srdce

 

 

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top