Skip to content
+420 773 679 374 info@nirvanatree.cz O nás Doprava Tabulka velikostí

ROZJÍMÁNÍ S POETRIÍ OSVOBOZENÍ DUŠE

POJEDNÁNÍ O ŽIVOTĚ I O SNECH

 

 

Existuje zhruba šest druhů vědomí, zvaných Barda. Nejvíce známé je Bardo hmotného života, což je naše běžné myšlení a vnitřní vnímání světa a životní reality.

 

 

 

V New Age hantýrce se pro tento běžný bdělý stav vědomí (mysli) užívá název stav Beta. Bardo hmotného života je charakteristické starostmi, hrubostí, vypočítavostí a neschopností vypnout, odpočívat. Proto je lidský život prokládán i druhým bardem. Bardem snů.

 

 

 

Každou noc vstupujeme zavřením očních víček do neznámých světů. Každou noc zažíváme tuto malou smrt, při které naše vědomí odchází do barda snů. Během spánku vnímá lidské vědomí jinak a my si to vybavujeme skrze své sny. Po probuzení už však (těmto výjimečným výletům) většina lidí příliš pozornosti nevěnuje.

 

 

Přesto si důležitosti snů povšimly již první civilizace. Starý zákon je plný prorockých snů a nejstarší dochované záznamy o věšteckých snech jsou již na památkách Sumeru. Sám otec vědecké psychologie Aristoteles (384-322 před Kristem) vysvětloval sny ve svém pojednání „O snech“ jako zrcadlení zkušeností z bdělého stavu.  A slavný velký filozof Hérakleitos říká: „Když sníme, nejsme ve společnosti ostatních, ale sami se sebou… ve svém soukromém, osobitém světě.“

 

 

Spánek je pro tělo bezesporu časem reorganizace a úklidu, kdy je po celém dni konečně v klidu a může začít zpracovávat a vylučovat. Podobný „úklid“ probíhá i na duševní úrovni. A proto tak často nejdříve probíhají tzv. „úklidové sny.“ Některé naše dojmy a zážitky ze dne totiž mohou být uklizeny až ve snu.

 

 

Pokud při usínání nejsou sjednoceny mysl a tělo, pak jde obojí svou vlastní cestou. V těle zůstává stres a napětí z celého dne a také mysl neklidně těká. Před spaním je tedy nesmírně důležité cítit nejen fyzickou, ale i duševní svěžest. A tak bychom si snad měli na svůj zubní kartáček napsat větu:

 

 

„Až si vyčistíš zuby, vyčisti i svou mysl.“

 

 

Až získáte pocit klidu a bezpečí, proneste svoji oblíbenou modlitbu a k ní přidejte další, která může znít:

 

 

„Kéž jsem schopen pochopit sám sebe prostřednictvím snu.“

 

 

Je to velmi prosté, ale změní to kvalitu vašeho spánku a snů a ráno se budete cítit odpočinutější a sami v sobě zakotvenější. Jóga snu patřila donedávna mezi tajné nauky Tibetu a v minulosti, stejně jako dnes, byla hlavní meditační praxí mnoha proslulých jogínů a mistrů meditace.

 

 

I v knize Tibetská jóga snu a spánku se píše:

 

 

Pečujte o své sny s úctou a všechny snové zkušenosti začleňujte do vlastní duchovní cesty, jak to činíte se zkušenostmi z běžného života.“

 

 

 

Uvedené texty v plném znění naleznete v Poetrii OSVOBOZENÍ DUŠE.

 

 

 

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top