Skip to content
+420 773 679 374 info@nirvanatree.cz O nás Doprava Tabulka velikostí

PŮSTEM KE ZDRAVÍ

PŮST VERSUS DIETA

 

Zatímco kočky a psi vydrží bez jediného sousta dva celé měsíce, velbloud a člověk k tomu ještě tři týdny hladu snesou přidat. Cesta kolem hladu za 80 dní, a přitom přežít bez závažných zdravotních problémů. Je to vůbec možné? Je to k něčemu dobré?

 

 

Pokud s květinami není něco v pořádku, schnou, vadnou, nekvetou a většinou se to řeší přiživováním a hnojením. Pokud není něco v pořádku s člověkem, je nejlepším hnojením půst. Tedy zcela opačný proces.

 

 

Ve škole jsme se učili o našem dýchání tolik, že při výdechu vylučujeme splodinu CO2 a o rostlinách nás učili o fotosyntéze rostlin, během které květina „vdechne“ CO2 a vydechne dýchatelný kyslík. Roku 1935 vědci zjistili, že i my lidé a další živočichové jsou schopni fotosyntézy, tedy využívání CO2 coby potravy. Dochází k tomu při překyselení těla, k němuž dochází třeba při kocovině, bílkovinové dietě bez příloh, při průjmech, při překyselení kyselinou citrónovou, acylpirinem a během spánku, což má být způsobeno sníženým dýcháním a projevuje se známými záškuby těla při usínání.

 

 

Překyselení těla zažíváme i při půstu těla a jeho vrcholy se objevují kolem 8. dne hladovky a kolem 20. dne hladovky. Zažila jsem duchovní hledače, kteří snili o stavu, ve kterém uživí svůj organismus jen ze slunce, vody a vzduchu. I když je to teoreticky možné, a i když pro to udělali mnohé, nikomu se to nepovedlo.

 

 

Nejdelší prokázané nejedení nalezneš v Guinessově knize rekordů a jednalo se o 382 dní bez jídla. Pětadvacetiletý Agnus Barbiery nejedl od června do července 1966 a zhubl tak 125 kg. Z 214 na 89 kg. Porušil tak pravidlo bezpečné hladovky? Váha nesmí klesnout víc než o čtvrtinu, jinak hrozí nevratné problémy?

 

 

60-ti kilová žena nesmí jít pod 45 kg, 80-ti kilový chlap pod 60 kg a Barbiery měl „danger zone“ na 160 kg, a přesto přežil. Stejně jako Ellen Johnson, která ze 119 dní hladovky, kdy pila jen 3 litry vody denně, zhubla ze 148 kg na 62 kg. Oba totiž drželi moderní půst. Nejedli, ale oba byli pod lékařským dohledem a dostávali vitamíny, minerály a nezbytné složky. Ellen chodila na tyto vitamínové injekce dvakrát týdně a Barbiery si k tomu v nemocnici dopřával kávu, čaj a sifon.

 

 

Moderní půst je stále ještě v plenkách a já sama mu říkám kosmická strava. Nezatěžujeme tělo pěti jídly denně, ale místo toho mu dáváme ty nejmodernější potravinové doplňky vyvíjené pro sportovce a kosmonauty. Bude trvat desetiletí, než zjistíme, co to dlouhodobě udělá s organismem, ale z několikaleté praxe si kosmickou stravu nemůžu vynachválit. Místo oběda energetický nápoj, místo večeře vitamíny, Q10 a čtyři tabletky aminokyselin. Na rozdíl od kosmického půstu se u hladovky tradiční názory vykrystalizovaly od nadšených zastánců po zhrozené kritiky.

 

 

V podstatě nikdo nemá problém s občasnou hladovkou trvající 24 hodin a třídenní hladovka také nemá příliš kritik. Tělo se zrelaxuje a zažívací trakt si odpočine. Problém u těchto krátkých půstů je velký pocit hladu, ten totiž ustává až kolem 4. dne, kdy se povleče jazyk a začneš mít pachuti v ústech, které zmizí až při prvním vrcholu překyselení organismu kolem 9. dne.

 

 

Druhý problém krátkých půstů je zobání. Lidé si často osladí čaj zdravým medem a zobnou si pár zdravých oříšků nebo slunečnicových semen a tím promění půst v dietu. Navíc ořechy i semena se řadí spolu s masem a mléčnými výrobky mezi těžká jídla, která se nedoporučují jíst první den po ukončení hladovky.

 

 

Existuje převodník, který říká, že absolutní půst bez jídla a pití, trvající 24 hodin se účinkem vyrovná třídennímu půstu s pitím vody a 15-ti dennímu půstu se zobáním, třeba jen medu nebo cukru do vody.

 

 

S absolutním půstem bez vody (suchý půst) si nejvíce vyhrál Rus Malachov, který svou nauku opíral o tibetské texty. Pro lidi typu Hlen doporučoval jednou až dvakrát týdně běžný půst proložit dnem sucha. To se týká kontaktu s vodou pitím i mytím. Prostě žádná voda a ještě jim doporučil suchou saunu. Jaký je kdo typ, lze zjistit ve všech knihách orientální medicíny, ale všeobecně platí, že typ Hlen jsou spíše otylí lidé. Další dvě skupiny jsou typ Vítr a Žluč.

 

 

Malachovova nauka ale není žádná „měkárna“ s jedním dnem nepití. Jeho kůra kaskádovitého půstu má i verzi 5-ti denního absolutního půstu bez jídla i vody. Celá kůra trvá měsíc a z toho 15 dní je bez vody. Střídá se 5 dní absolutního půstu s 5-ti dny hojnosti tekutin a rostlinné potravy. O smrťácích z takové kůry nic nevím, jen se mluví o velké nespavosti a ještě větším smradu těla a samozřejmě o pocitech sucha v ústech. Voda by se v suchých dnech neměla dotýkat těla ani z venku. Vedle očistné klasiky od parazitů, bakterií, virů, nečistot v těle má tato kůra být jediným způsobem, jak z těla dostat těžkou vodu. Těžká voda = deuterium D20, někdo píše H3O.

 

***

 

Dá se vůbec 5 dní nepít? A co se při tom děje v těle?

Odpovědi se dočtete v Poetrii Osvobození duše v kapitole Vztahy květin aneb Nehnojit. Vysušit.

Také se zde dočtete o nejznámějším protestním hladovkáři – Mahatma Gándhím a (nejen) o jeho protestních hladovkách.

 

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top