Skip to content
+420 773 679 374 info@nirvanatree.cz O nás Doprava Tabulka velikostí

PROČ JE SPRAVEDLNOST SLEPÁ?

NA KAŽDÉHO

 

„Dostaneš-li úder do tváře, nastav útočníkovi také druhou tvář.“ Toto Ježíšovo poselství (Bible, Evangelium) jen stěží budou lidé praktikovat v každodenním životě. Obleví-li se ve výkladu karta Spravedlnost, většinou žádá chladný úsudek a rázné rozhodnutí, kterým jen stěží bude nějaké sebemrskačské nastavování druhé tváře.

 

 

Španělští kabalisté upozorňovali na fakt, že nekompromisní spravedlnost je strůjcem zla a neokonfuciánský filozof upozornil na spravedlnost jakožto na přírodní nebo Boží zákon, jenž stojí o mnoho výše než dualismus dobro – zlo, budete o Ježíšově „ Odpusť a zapomeň“ přemýšlet alespoň tehdy, když si to ve své kartě Spravedlnost můžete dovolit.

 

 

Když mi bylo jedenáct, přistěhovali se do naší třídy dva bratři. Starší propadl tolikrát, že byl snad o tři, čtyři roky starší než my a také mladší mezi námi fyzicky vyčníval. Zavedli do naší harmonické třídy tyranii a šikanu. Starší bratr jednoho dne napadl i mne. Nečekaně mi zaklepal na rameno, když jsem si v lavici četl, otočil jsem hlavu a pěst svírající „boxera“ mi přistála na oku. Strhla se rvačka, a když jsem začal vyhrávat, vešla do třídy učitelka, která, vidíc mě sedícího na ležícím útočníkovi, okamžitě rozhodla, že já jsem ten, kdo rvačku způsobil.

 

 

Takže jsem dostal spravedlivý školní trest, zatímco starší bratr se od ní nechal chlácholit v roli oběti, no a ke všemu jsem měl monokla jak horské jezero. Komplikovaná rodina se i s oběma bratry nedlouho poté odstěhovala jinam. Později k nám dorazila zpráva, že starší bratr při své oblíbené hře s nehašeným vápnem měl nehodu, která způsobila, že přišel o zrak.

 

 

Karma? Andělé, jež chrání duchovní osoby? Náhoda? Osud? Na každého dojde.

 

 

Když jsem o jeho oslepnutí uslyšel poprvé, bylo mi ho líto. Na rvačku jsem dávno zapomněl a rozhodně, na rozdíl od některých spolužáků, jež ve zprávě o slepci nacházeli uspokojení ze spravedlivé pomsty, jsem mu nic tak hrozného nepřál.

 

 

Co jsem neodpustil, nebyla rvačka samotná, ani zákeřný útok, jenž mě naučil se v hospodách nikdy neotáčet hlavou (ledaže se na ní jakože škrábete, čímž vás kryje loket), nýbrž nespravedlnost učitelky, autority, která oběť s monoklem potrestala za rvačku jen proto, že ji zastihla ve vítězné pozici. A svým rozhodnutím surové bratry povzbudila k dalšímu terorizování třídy. Cenná lekce mi dala ponětí o tom, proč v antice personifikovanou spravedlnost, vážící na vahách dobro – zlo, zobrazovali slepou.

 

 

Slepost a spravedlnost se ovšem týká jen hmotné spravedlnosti lidské, protože před tím, než se – slovy konfuciánského filozofa „k nejčistší vesmírné energii čchi připojí pět živlů s pohybem, v němž vzniká dualita dobra a zla“ – je spravedlnost živá, všudypřítomná, nezaslepená kulturními vzory.

 

 

 

 

Další informace ke kartě Spravedlnost se dočtete v knize Astrální Arkána na straně 213.

 

 

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top