skip to Main Content
+420 773 679 374 info@nirvanatree.cz O nás Doprava Tabulka velikostí

PŘED ODJEZDEM

PŘED ODJEZDEM

 

Tradičně je karta Vůz zobrazována jako panovník, ovládající lehký kočár, tažený dvěma koňmi. Nejpopulárnější indická kniha, Bhagavadgíta, se odehrává v takového scenérii karty Vůz, jen koní je zde pět, jako je smyslů (zrak, sluch, čich, hmat, chuť) a panovník připravený k boji má k ruce vozataje, z něhož se později vykuklí Bůh (Avatár). Legendární Rider-Waite-Smithův tarot pak koně nahradil dvěma sfingami, jež jsou namísto tradičního pohybu koní u karty Vůz kupodivu zaparkované.

 

 

 

Autoři si v době prvních automobilů uvědomovali, že tisíciletá vznešenost koní jako symbolu pohybu, rychlosti a moci je u konce, a tak v roce 1911 nahradili koně sfingami s vědomím, že o devadesát let později by karta Vůz měla zobrazovat rychlé skvělé auto Mustang GT, Mercedes, Mitsubishi nebo Ferarri. Obzvlášť muži dnes na takové Ferarri reagují daleko silněji než na koně či kočár, tažený koňmi pro turisty.

 

 

 

Když na semináři Cesta druhé růže 1999 byla pauza na oběd, všiml jsem si skupiny, která se vytvořila před luxusním Ferarri jednoho z mých studentů. Lidi studovali, jak se drží volant, zvuk motoru a v pohroužení vědomí stavu blízkém samádhi zapomněli na celý svět včetně oběda.

 

 

 

Karta Vůz by dnes měla zobrazovat auto, letadlo, kolo, vlak, motorku nebo jiný dopravní prostředek, kterým se pohybujeme, přesto jsem podobně jak tvůrci RWS tarotu zvolil tradiční vůz a přitom ne koně. Slon šokoval antickou římskou říši, když na něm Hannibal se svým vojskem zaútočil, slon vozil indické panovníky a slon je dodnes posvátné, respektované, a když se rozhněvá, i extrémně nebezpečné zvíře. Scéna na fotce je z mé cesty se skupinou australských studentů, kterou jsem v roce 1998 podnikl v pohraničí Thajska a Barmy, kde jsme studovali, zda tamní kmeny dodnes věří, že člověk má 33 duší.

 

 

 

Když jsem poprvé usedl slonovi za krk, lomcovaly se mnou dva základní pocity: bolest jeho „chlupů“, jež se mi jak ocelový kartáč vrážely do stehen, a pak nezbytný pocit, že spadnu, kdykoliv slon v džungli klesal po svahu strmě dolů. Musel jsem zapojit sílu vůle, abych to zvládl, a slon se mi za to odměnil suverénním překonáním všech překážek na cestě džunglí. A to vše je vedle pohybu vpřed poselstvím tarotové karty Vůz, které Crowley a další přisoudili 18. cestu Stromem života, spojující sefiry 3 Bina-Porozumění a 5 Gevura-Síla (též Soud, Disciplína, Strach) a také znamení Raka, hebrejské písmeno Chet, jež znamená také plot a poselství vítězství vaší vůle dle Crowleyho: „Dělej, co chceš, jest nejvyšší zákon.“, což také znamená – neposlouchej nikoho a projev do světa svou vrozenou autenticitu.

 

 

 

Celý příběh ke kartě Vůz se dočtete v knize ASTRÁLNÍ ARKÁNA od strany strany 179. 

 

 

 

 

Komentáře

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top