Skip to content
+420 773 679 374 info@nirvanatree.cz O nás Doprava Tabulka velikostí

METAFYZICKÁ MŘÍŽ II

HRANICE HMOTY

 

V materiálním pojetí světa existuje několik základních dogmat: Evoluce, Big Bang, Vznik života chemickými procesy neživé hmoty… Všeobecně vědecko-materialistická „teologie“ uctívá hmotu jako základ a princip všeho, na jehož konci, tedy v posledních staletích, převzal vládu lidský intelekt, který na místo „Darwinova“ přežít nebo vyhynout, přinesl Mozarta, Shakespeara, Konfucia. Jinými slovy, na konci cesty hmoty převládl lidský duch a mozek.

 

Cesta duchovních nauk je přesně opačná. O tisíc let dříve mudrci jako Avicebron přišli s převratným tvrzením, že duše a metafyzické světy jsou v principu hmotné. Což zavedlo duchovno na cestu, na jejímž konci stály objevy baktérií, atomů, ale také vážení umírajících těsně před smrtí a těsně po smrti, mající dokázat, že duše, která měla nebožtíka opustit, neexistuje, poněvadž vážení v „poslední minutě“ ukázalo tentýž údaj, jako vážení poté, co lékař řekl „exitus“.

 

V hmotě tedy začínáme prachem cestu, na jejímž konci leží humanismus, Gándhí, Puškin, tedy hodnoty naprosto nehmotné. V tantře, stejně jako v mnoha duchovních naukách, začínáme naprosto mimo to, co dnes považujeme za hmotu.

 

Parasamvoid v tantře, Tao (nebo Taoji) ve staré Číně, Brahman ve védantě, Ejn Sof (Ain Soph) v kabale jsou hmotně neuchopitelné počátky našeho hmotného světa.

 

V taoismu se pak o stupeň níže objevuje neoddělitelná „dualita“ jing-jang, v kabale sefiroty Moudrost (Chokhmah) a Porozumění (Binah), v józe Prakriti – Puruša, v tantře je to dvojice Šiva – Šakti, která v okamžiku výstřiku (reflexe) Šivy do Šakti vytváří tři guny, následně „nehmotné“ prototypy pěti elementů.

 

Teprve na konci toho se objevuje náš smyslový hmotný svět. Těžko si tento proces představit. Pro začátek můžete zkusit představu toho, že Big Bang je Šivův výstřik (reflexe) do Šakti.

 

Duchovní pád do hmoty pokračoval skrze prostor a čas (5. čakra), plynné látky (4. čakra), oheň (3. čakra), přes kapaliny (2. čakra) až po pevné látky (1. čakra). Odsud se centrifugální tok navrací zpět k počátku, což je smysl života většiny duchovních nauk…

 

Úryvek je z knihy METAFYZICKÉ MŘÍŽE, kapitola 3.

 

 

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top