Skip to content
+420 773 679 374 info@nirvanatree.cz O nás Doprava Tabulka velikostí

METAFYZICKÁ MŘÍŽ I

BHAVA RITUÁL

 

V metafyzických naukách se naopak skutečné objekty našeho světa považují za neskutečné „představy“, za subjektivní obsah našeho vědomí.

 

 

„Je kámen, na který se díváte, objektem mimo vaši mysl, a nebo subjektem uvnitř vaší mysli?“

 

 

Yogačarový mnich odpověděl: „Buddhismus vnímá vše jako zpředmětnění mysli, proto kámen musí být uvnitř mé mysli.“

 

 

Zenový mnich Hogen namítnul: „V tom případě tvá hlava musí být velmi těžká.“

 

 

Carl a všichni, jež nosí v hlavě těžké starosti vnějšího světa, by mnichu Hogenovi přitakali: „Ano, má hlava je těžká…“

 

 

Zajímavé přitom je, že starosti, které v hlavě nemáme, byť tyto starosti ve srovnání s těmi našimi mohou být daleko většími balvany, nás netíží. Splátka hypotéky pro člověka, který ji platí, je prostě větší kámen než hladomor ve vzdálené zemi.

 

 

„Sejde z očí, sejde z mysli,“ říká staré přísloví, a částečně má pravdu. Ale v tantře máme opačný postup na likvidaci balvanů zatěžujících naši hlavu.

 

 

Tato technika v konečném důsledku vede k samádhi, jemuž v tantře, poněvadž zde není Mája – Iluze, nýbrž Mája – Šakti, říká „Bhava“. Techniku lze ale použít k mnoha dalším skvělým věcem, včetně rozbíjení zmíněných balvanů v hlavě či proměny Astrofocusů v účinnou mandalu – jantru individuálního, na míru šitého účinku. Postačí, když mi sami sebe s obrazy svého horoskopu uchopíte podle druhého Bhava rituálu. Ale teď už zpět za mříže.

 

 

Krok první je uchopit materiální objekt, který chceme odhmotnit a proměnit jej v subjekt svého nitra. V místě, kde se nalézám, je nejběžnějším objektem mříž. První dny se mi dokonce otiskla do nitra tak, že jsem ji viděl i se zavřenýma očima, i mé sny byly mřížkované! Vy si vyberte jakýkoliv materiální objekt a pozorujte jej tak dlouho a tak často, až jej vaše smysly přestanou vnímat. Tím se posouváme do kroku druhého, kdy mříž, nebo váš materiální objekt, ztratily svou hmotnou podstatu a staly se pouhým obrazem.

 

 

V budoucnu, až si Bhava rituál osvojíte, tutéž proměnu v pouhý obraz můžete dělat i se svými vnitřními emocemi, jako vztek, strach, smutek… Ale to až později, protože je mnohem těžší proměnit v pouhý obraz stres, než mříž.

 

 

Ve třetím kroku obraz mříže za zavřenýma očima začneme roztavovat ve vnitřním světle. Nejdříve může být „umělé“, skrze vizuální představu, ale dříve či později se stane, že světlo bude vyvěrat z obrazu mříže samovolně. Pak je jen krůček ke čtvrtému kroku.

 

 

Ve čtvrtém kroku kdysi materiální mříž následně ignorací smyslů proměněná v pouhý obraz, a pak ve světelný jev, začne vyzařovat nehmotnou, beztvarou reflexi, kterou zpočátku můžeme vnímat jako odlesk a stín. Ale brzy poznáte, že jste pronikli do podstaty hmoty v metafyzických světech. Je to jako vidět celý ledovec, nejen jeho, smysly vnímanou, špičku.

 

 

Co s tím?

 

 

Odpověď na otázku: Co s tím? najdete v knize METAFYZICKÉ MŘÍŽE na straně 18.

 

 

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top