SMYSL ŽIVOTA Pokud se nám vše daří, život přijímáme tady a teď, vlastně jej…
LPĚNÍ NA AUTORITÁCH A OPROŠTĚNÍ OD VZORŮ
KOPIE NEBO ORIGINÁL?
Nejnižší stupeň vývoje je lpění na autoritách. Známe to nejen z filmů o zvířatech, kde se ostatní ve smečce podřizují vůdci, ale i ze světa lidí. Plakáty slavných, jejich napodobování atp. Zděděné pomníky dobra a zla po rodičích z výchovy, které se stanou méně viditelnými jen na těch pár let a kolem puberty, a pak nás navždy sevřou jako karikatury autorit dětství. Napodobování „píárově“ úspěšných, uznávaných jedinců ve školách, partách, hospodách… kázeň je mantrou tohoto stupně. Drsňáci víkendů spěchají do práce, aby nepřišli o minutu později, proměňují se v hošánky v přítomnosti rodinných autorit…
Na kopírování druhých z nejistoty, co je správné, stojí lidská společnost.
Oproštění od vzorů a osvobození se od autorit je druhý stupeň… nastává v něm svoboda osobnosti, zatím jen „negativní“. Většinou ji dostávají šedé eminence a outsideři školních kolektivů, kteří vyrostou stranou hlavního proudu (protože je vyplivne ve svém konkurzu hvězd jako zmetky… Jen šedé eminence z opatrnosti raději těsně před ohlášením stáhnou přihlášku na úspěšné, zatímco u outsiderů proběhne celý zlom ponížení dítěte).
Osobně bychom oproštěnce od vzorů hledali v samostatných povoláních, bez větších propojení s druhými (např. u počítače či s počítačem), kde mohou žít svobodně ve svém malém, ale více svobodném protektorátu, který jim úspěšní ponechali. Pokud studují, často si vybírají hloubavé obory. Pokud sportují, vybírají si sporty druhé linie… všeobecně žijí na stupni sebekázně, což je vnitřní hlas nahrazující vzory a autority z první skupiny, tento hlas sebekázně je ale většinou upleten z hlasů a přání autorit – vzorů z dětství a studia. A tak, bohužel, není vůbec náš osobní a svobodný. Všeobecně lze říci, že skupina osvobození od vzorů je zajímavější než skupina závislá na autoritách.
Ovšem posuďte sami, s kým bude pro vás zajímavější strávit den:
a) Oběd: modelka z krajských přehlídek; Večeře: fotbalista náhradník z prvoligového klubu
b) Oběd: pihovatá dobrovolnice z charity v Nepálu; Večeře: šprček, který objel na kole Afriku
c) Oběd: starší paní, která už roky chodí v 10 ráno na kafe; Večeře: batole, které vás mlátí brýlema
Skupina a) budou pravděpodobně závisláci na vzorech. Druhořadí v našem testu jsou proto, aby bylo jasné, že se nejedná o ty dva (spíš jednoho) skutečně úspěšného vzoru a v týmu – smečce… protože do které skupiny patří velmi úspěšná mladá modelka nebo populární klíčový útočník mužstva (oba tedy vzory – autority), nelze odhadnout bez osobního setkání.
Skupina b) budou většinou osvobozenci od vzorů, vědomí si faktu, že vzor už z nich nevyčarují ani oblíbené kouzelné formulky typu: Ráda zpívám v malých sálech. Nikdy bych nechtěla být komerční (hezká, slavná, bohatá). Uznávám jiné hodnoty.
Pokračování textu o autoritách se dočtete v Poetrii LASKÁNÍ HVĚZD.
0 komentářů k zobrazení