GURU JE NENAHRADITELNÝ V této knize jsem se pokusila zachytit vzácné kouzlo něčeho hlubšího, než…
LETNÍ SPECIÁL IV.
POJEDNÁNÍ O SNECH
O prázdninách nejen více lenošíme a lelkujeme, ale i mnohem více… spíme. Tibetské nauky pracují se sny a spánkem jiným způsobem než západní tradice. Neomezují se pouze na výklad snů, ale obracejí se především k samotnému zdroji snů, tj. k naší karmě. První krok ve cvičeních se sny je snadný – člověk jen musí rozpoznat, že ten konkrétní sen skrývá obrovský potenciál, jehož lze využít na duchovní cestě.
Pokud při usínání nejsou sjednoceny mysl a tělo, pak jde obojí svou vlastní cestou. V těle zůstává stres a napětí z celého dne a také mysl neklidně těká. A tak bychom si snad měli na svůj zubní kartáček napsat větu: „Až si vyčistíš zuby, vyčisti i svou mysl.“ Ke svým případným večerním modlitbám můžete přidat i následující: „Kéž jsem schopen pochopit sám sebe prostřednictvím snu.“ Je to velmi prosté, ale změní to kvalitu vašeho spánku a snů a ráno se budete cítit odpočinutější a sami v sobě zakotvenější.
Jóga snu patřila donedávna mezi tajné nauky Tibetu a v minulosti, stejně jako dnes, byla hlavní meditační praxí mnoha proslulých jogínů a mistrů meditace. Vše na dané téma najdete v knize Tibetská jóga snu a spánku.
Celý článek Pojednání o snech, jak je vidí Aristoteles, naleznete v časopise Poetrie Osvobození duše. Ten je zatím ještě k dispozici k zakoupení. Zcela vyprodána je však již Poetrie Medicinman Nirvány, proto vám v tomto dalším letním speciálu přinášíme alespoň krátkou ukázku, opět na téma SNY:
Takzvané „rozhodovací“ sny jsou darem. Ušetří nám mnoho životních zkoušek. A to i v případě, když ve snu selžeme. Těžko dát radu, jak konání ve snu ovlivnit. Zde se totiž nejvíce projevuje nitro. Dost se to podobá rozhodujícím pocitům po smrti. Platí, že co je vlastní našemu nitru, bude nám ku pomoci. Ostatní věci naučené, vyčtené nebo dokonce přetvářka, či rady okolí umřou s mozkem.
Pokud člověk stojí před nějakou situací v životě, má aspoň vteřinu, aby to udělal tak, jak by měl. Ve snu mozek není, ten přichází jako druhý. A až po probuzení si člověk říká: “Co jsem to udělal“?
Velkou roli hraje také televize. Nedokážeme snít tu svou černou hodinku. Jsme-li několik dnů bez jejího vlivu, nahrazujeme její obrazovku svou obrazovkou. Ale i snění doma má své dva momenty důležitosti:
- tvůrčí představivost – budujeme si růžovou budoucnost, pokud to budeme dělat pravidelně, jednou do našeho života vstoupí
- mnoho lidí nežije jen jeden život, jdeme-li spát, naše duše se probouzí v těle třeba bolivijského horníka a tak paralelně žijeme dva a tři životy (mnohdy se proto cítíme unaveni). Je to podobné jako když v televizi běží deset programů a vy si ovladačem přepínáte svůj program a až skončí, tak si přepnete další, a na ten předchozí zapomínáte.
Poetrii OSVOBOZENÍ DUŠE si můžete objednat ZDE.
0 komentářů k zobrazení