Skip to content
+420 773 679 374 info@nirvanatree.cz O nás Doprava Tabulka velikostí

LETNÍ SPECIÁL IV.

O ŽIVOTĚ

 

V životě není nic špatně – v životě je vše jen dobře, ale člověk to přes své pocity a emoce nevidí. Negativní je pro nás to, co je jinak, než jsme si přáli, představovali nebo předpokládali. Lidský život je založen na dobrém – jde o to jen pochopit, proč se mi to stalo a co osud po mě chce.

 

 

Jakékoliv štěstí, úspěch není záležitost vaší píle. Práce a úsilí jsou důležité, až trefíte pointu. Kdyby to tak bylo, pak chlapi se sbíječkama jsou nejjemnější a nejušlechtilejší lidé. Vy musíte trefit hřebíček na hlavičku – to, co je ve vás. Pak má práce a úsilí smysl, ale vy nesmíte zapomenout, že to nebylo prací a pílí. To je ta polívka, ne to, jak jí mícháte.

 

 

Když máte pocit, že něco není v pořádku, zabřednete do těchto představ. Existuje odzkoušené pravidlo: Dělejte věci tak, jako když se vám dařilo.

 

 

„Uvědom si svou přírodní přirozenost. Jsi plodem přírody. Vše, co vykonáš, dobře i zle, je zase jen plodem přírody. Vrať se domů, štěstí se vrátí.“

 

 

 

* * * * *

 

 

 

Na čem je založen tento svět? Na čem je založena tato civilizace? Že všechno pořád uhání vpřed. Tento svět je založen na pohybu.

 

 

Zkuste se podívat na svůj život a vyškrtat všechny věci, o kterých víte, že nebudou mít smysl za 20 let. To jsou činnosti zbytečné. A pak zkuste vyškrtat všechny věci, které nebudou mít hodnotu za 100 let. Zůstane velmi málo věcí. Přemýšlejte. Zkuste si uvědomit dále, co bude mít smysl z vašich činností za 500 let. Co to bude?

 

 

Tak jak uteče tato noc, uteče čas vašeho života. Většina činností nemá na světě žádnou hodnotu ani za 20 let.

 

 

Nepromarněte svůj čas. Neexistuje ve vašich životech činnost, která bude mít hodnotu za 500 let. Neříkám to proto, abyste si zajeli na výlet do Nuslí. Vy musíte najít jinou cestu.

 

 

Ten svět je o tom, že neustále šlapete na kole a nesmíte zastavit. Jinak spadnete z kola. Nový partner. Nová naděje. Nový systém. Nové pondělí. Nový prezident. To je to šlapání do pedálů. A vy pak jednou umřete a spadnete.

 

 

Já mám rád šlapání na kole. Ale chci od toho života něco jiného. Existuje ještě něco jiného. Zastavit a pak z toho kola sesednout. Vy nesmíte zastavit jen tak. Vy musíte umět sesednout. Vy si hledáte svůj obrubník, zastavíte a sesednete. Já jsem váš obrubník, který vám umožňuje na chvíli zastavit.

 

 

 

Civilizace je založena na pohybu. Ona nesmí připustit to zastavení. Vy musíte být sami schopni sesednout, kdy vy chcete. Nesmíte být závislí na tom, kam kolo civilizace jede. Vy musíte jet na tom kole svůj život, ať se děje, co se děje. Musíte jít do hloubky, abyste si ze života odnesli něco, co bude mít hodnotu za 20, 50 i 100 let.

 

* * * * *

 

 

Uvedené texty jsou z Poetrie Medicimnan Nirvány (rok vydání 2002).

 

 

 

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top