Skip to content
+420 773 679 374 info@nirvanatree.cz O nás Doprava Tabulka velikostí

KTERAK SE BARVAMI PLNITI

JAKOU BARVU USLYŠÍŠ?

 

Slyšíte-li C, naplňujete své uši červenou barvou, která se rozlévá vaší myslí a možná s mrazením i po zádech. Jsou to barva a tón, které by měly posílit kvality 1. čakry.

 

 

Zazní-li G, naleje-li se skrze uši do vašeho těla oranžová barva (2. čakra), vzpomeňte na malíře Pollocka, rozlévajícího barvy přímo z plechovek na plátno ležící v trávě. Malíř v transu veden vnitřním pocitem, ovlivňuje náhodu rozlitých barev a vzniká jedinečný obraz abstraktního umění. Ležíte-li v trávě se sluchátky na uších, rozléváte po plátně svého těla barvy hudby, kterou slyšíte a vzniká obraz abstraktní pomíjivosti života – vaše momentální nálada.

 

 

Slyšíte-li D, právě na vás lijí světle žlutou barvu pro 3. čakru. Zná to každý. Hraje řízná, energická hudba a z našeho těla čiší svěžest, chuť se hýbat, něco dělat. Je-li aktivních barev ještě víc, mění se svěžest v agresivitu. Jak časté jsou rvačky v občerstvovacích stanicích při houslových koncertech? Paganini mohl vnucovat melodii „drajv“ jaký chtěl, na facky je barev málo. Pravý opak bude na koncertech tvrdého rocku…

 

Zazní-li A, malíř skladatel rozlévá z plechovky své melodie zelenou (4. čakra), film graduje, barvu kapající z melodie do vašich uší ani nevnímáte, a přitom kdyby byl film, který právě „žerete“ bez hudby=bez barvy, určitě byste teď nebrečeli.

 

 

E a H jsou barvy modrobílé, Fis je zářivě modrá, Des fialová, As je purpurově fialová, Es a B je ocelová metalíza a F je hnědočervená.

 

 

Musím přiznat, že toto přiřazení barev k tónům s určitostí platí v jediné „skladbě“, a to Prometheus z roku 1911, jejíž autor Rus Alexandr Skrjabin (Scriabin), se pokoušel skloubit hudbu s barevným dělením čaker theosofického duchovna. V jeho hudebním díle se mystický rozměr duchovna začne objevovat až od symfonie č.1. Vedle Prométhea patří k jeho nejslavnějším pokusům v této oblasti ještě symfonie č. 3 a Poem of Ecstasy. Z theosofických zdrojů těžil nejvíce z knihy Blavatské „O nauce“, ve které různé kombinace barev v auře prozrazují emoce člověka – zelenožlutá žárlivost, červenožlutá zvědavost atd.

 

 

 

V této době se stejným tématem zabývalo více lidí. Například ruský malíř Kandinskij (kniha O duchovním umění), o kterém se říkalo, že maluje hudbu. Nebo rakouský skladatel Arnold Schoenberg (opera Šťastná ruka), který rozvíjel i nové skladatelské postupy („12 tónů, atonalita – např. skladba Pierrot Lunaire). Nakonec se tyto postupy zahrát barvy v hudbě příliš nechytily, na rozdíl od malířství.

 

 

Což ovšem neznamená, že při poslechu jakékoliv melodie, třeba té na mobilu, skladatel na nás, nečistá plátna emocí a myšlenek nerozlévá barvy, a že se nesnaží přemalovat naše starší malby vlastním obrazem nové nálady. Jen netuší, jaké barvy do nás právě ve své melodii lije. Snad to aspoň cítí.

 

 

Zkuste si dát za úkol, že až budete poslouchat svou oblíbenou hudbu, budete se snažit se zavřenýma očima vidět, jaké barvy se v různých částech melodie nanášejí do vašeho nitra. Je závěr refrénu palbou červeného proudu, do něhož poslední tón před pauzou udělá tenkým štětcem žlutou linii?

 

Pak to zkuste namalovat, nepěkně, abstraktně.

 

Jaký z toho máte pocit?

 

Díváte se na vámi namalovaný závěr refrénu tři minuty bez mrkání.

 

 

Přinesl vám tento ArtTrátak© („koncentrace na malbu“) podobný vnitřní pocit, náladu, klokotání myšlenek jako poslech nakresleného? Pokud ne, zkuste to znovu. Pokud ano, zkuste ArtTrátak© znovu, tentokrát při poslechu skladby s namalovaným závěrem refrénu.

 

 

Pilnější si pak mohou namalovat na tři, pět, osm či dvanáct papírů postupně všechny, pro vás důležité pasáže skladby a při třetím ArtTrátaku© budete očima přeskakovat z „obrazu“ na „obraz“ podle pasáží, ve kterých se váš poslech barev právě nalézá.

 

 

Takové barevné odhalení oblíbené písně z hitparády, undergroundu, filmu či telefonu by mělo prohloubit vaše pocity, a tím je pro vás odhalovat k většímu porozumění, protože budete už vědět, jaká barva – melodie vás dělá šťastnějšími, která silnějšími, jiná zase zadumanějšími a tato nešťastnými…

 

 

Toto poznání můžete hned uplatnit ve svém oblékání (Astromóda®), malování pokoje (Artantra®) nebo například při výběru krystalu – talismanu (Aurarelax®).

 

Úryvek textu je z knihy Deja Vu Vúdú strana 35.       

 

 

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top