SMYSL ŽIVOTA Pokud se nám vše daří, život přijímáme tady a teď, vlastně jej…
KONEČNĚ DOMA
POUSTEVNÍK
Milarepa studoval svaté texty – jak se před tisíci lety říkalo v Tibetu duchovní literatuře – a nechával jejich obsah pronikat do hloubi sebe.
A to nejen do myšlenek a pocitů, ale především za ně. Tím nutil ego přepnout do vyššího vědomí buddhi, čímž rozvibroval spontánní nadhled, v němž se duch, podstata moudrosti svatých textů, projeví jako ticho mysli.
Ticho.
Co je to ticho?
Pozorně se zaposlouchejte. Co slyšíte?
Jako byste zavřeli čtyři z pěti oken v domě a veškerou pozornost upřeli k jedinému otevřenému oknu – jímž nyní (v domě těla) je váš sluch.
Zprvu naslouchejte – pozorně, intenzivně, soustředěně a bděle směrem ven, pak ven i dovnitř a později se nořte stále více do nitra své bytosti,
do svého středu, až do okamžiku, kdy ucítíte poustevníkovo + Konečně doma.
Obzvláště jste-li na poustevně v přírodě, brzy zjistíte, že v meditaci Ticha nejsou nejrušivější hluky vnější, ale naše mysl, naše těkavé myšlenky.
Práce s myslí a její ovládnutí není účel sám o sobě, nýbrž prostředek k uvědomění si pozorovatele, pozorující aspekt v nás… a následné přenesení veškeré pozornosti na tohoto pozorovatele a k úlevnému + Konečně doma.
Milarepa byl sice poustevník, ale během svého hledání klidu a ticha také hodně putoval po Tibetu. A to v dobách, kdy na cestách hojně řádili loupežníci a démoni, kteří zabíjeli pocestné. Největší pochoutkou těchto démonů byla tato mrtvá těla, ležící podél opuštěných cest…
Tantrici cvičí koncentrace na život a zanikání. Dělal to také Milarepa – když viděl kostru zesnulé bytosti, střídavě se koncentroval na mrtvé tělo a pak na své živé tělo.
Co je v nich totožné a čím se liší?
Můžete to zjistit, když tutéž tantrickou koncentraci budete střídavě uplatňovat na zelenou trávu versus seno nebo na rostoucí versus seschlou květinu.
Kontemplujte klidně na tyto hluboké vnory, ale vyvažujte je střídáním koncentrace na myšlenky o soucitu a všeobepínající lásce.
Ukázka je z knihy Astrální arkána, karta Poustevník.
0 komentářů k zobrazení