Skip to content
+420 773 679 374 info@nirvanatree.cz O nás Doprava Tabulka velikostí

KARBAN ZA MŘÍŽEMI

JAK TRÉNOVAT KONCENTRACI?

 

Hrou číslo jedna jsou tu samozřejmě karty. V některých hrách sázky vystoupají do výše ročního platu. V takových chvílích se kolem hráčů shluknou desítky diváků, kteří kibicují, skandují a vykřikují, prostě prožívají vývoj hry. V čínském rohu dvora se hraje od rána do večera, stejně jako v rohu korejském a taiwanském, aby ve chvíli, když nás zamknou, ti, co stále mají peníze, uvnitř pokračovali až do časného rána. Obzvláště intenzivní gambling a herní atmosféra tady byla, když jsme tu měli majitele kasina v Macau, což je čínské Monte Carlo, Las Vegas, Sun City. Aplaus, hvízdot a výkřiky přebírají hlubokou atmosféru momentu.

 

 

„Á, někdo vyhrál pořádný balík,“ říká Diplomat, poplácá mě po rameni, opře se o mě a pomalu vstává: „Tak, astrologu, jdu to vsadit.“

 

 

Pozoruji nadšený mumraj kolem taiwanského stolu, kde už se chlapi chystají k další hře. U stolu korejského chlapi ani nedýchají, kibicové srocení natěsno kolem hráčů, všichni plně vtaženi do hry, jako by svět kolem nich neexistoval. Z jistého úhlu pohledu je gambling dokonalou koncentrací, v józe zvané Dharana, v níž si vyberete jeden objekt (objekt na zdi nebo kartu) a soustředíte se na něj tak, že vše ostatní pro vaše smysly přestává existovat.

 

 

 

Netrénovaný člověk takovouto koncentraci na jeden předmět bez toho, aniž by mu hlavou běhaly myšlenky či pocity s objektem koncentrace nesouvisející, vydrží jen pár minut. Jestliže patříte mezi tyto lidi, zkuste trénovat koncentraci třikrát denně 10 minut po dobu alespoň 6 týdnů.

 

 

 

Karetní hráči tu vydrží na karty hledět celé hodiny, aniž by jejich mysl zaregistrovala oběd, krev pijící komáry, čas spánku nebo že bachaři už zavírají brány. Jediný problém, který je vyruší, je, když po setmění spadne elektrika, a když si každý snaží udržet v paměti detaily o kartách, penězích na stole… aby si byli jisti, že po rozsvícení budou pokračovat ve stejné hře a se stejným počtem peněz.  Toto už je vyšší stupeň koncentrace. 

     

 

 

Ve chvíli, kdy dokážete alespoň 3-5 minut bez vyrušení myšlenkou či emocí udržet svou plnou pozornost na jednom objektu, můžete zavřít oči a vidět předmět, na který jste se koncentrovali nadále, tentokrát však „vnitřním“ zrakem.

 

 

Řekli byste „představovat si“, ale v józe a tantře to není vaše oko, kdo ve vás vidí, nýbrž nejhlubší složka vaší mysli, nazývaná Manas. Tato složka mysli je srovnatelná s operačním systémem, který máte v počítači. Abyste počítač ovládli tak, jak to umí programátor, nesmíte nechat otevřít Windows, a tak po zapnutí držíte nebo mačkáte klávesu F2 (případně klávesy F1, F10, DEL, Ctrl+Alt+Del, apod., podle typu BIOSu počítače), aby se na monitoru objevily příkazové řádky základní vstupně – výstupní funkce počítače (BIOS), v nichž můžete programovat.

 

 

Pokud totéž dosáhnete ve své hlavě, tedy dostat se za hrubší mysl, za Manas, za operační systém vaší hlavy, váš život se stane skutečně vaším. Budete mít možnost se vymanit z programů, které do vás vložili druzí. Karbaníci také vykazují neuvěřitelnou míru řeholnické askeze. Viděl jsem, že Jao z Taiwanu je totálně vyřízený z předchozích dní a probdělých nocí strávených nad kartami. Když pro něj přišel jiný karbaník, že přichází o nádherné partie, jen rozespale mávl rukou, že chce dneska spát.

 

 

„Jenom jednu dvě partičky, Jao.“

 

„Odehrajem to rychle?“ Jao už tál.

 

„No jasně, za chvilku jsi zpátky v postýlce.“

 

 

 

A tak Jao vyrazil na jednu dvě partičky v trenkách, že je za chvilku zpátky. A vrátil se až další ráno, oblékl si kalhoty, a pak hrál další den a skoro celou další noc. Znovu a znovu, jeho touha schopná překonat únavu, pohodlí, návyk spánku a jídla a další překážky, by mohla být vzorem řeholníků v klášterech všech vír, jen by samozřejmě nešlo o karty.

 

 

                                       Tato ukázka je z poutavé knihy Metafyzické mříže, strana 97 – 98. 

 

 

 

      

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top