Skip to content
+420 773 679 374 info@nirvanatree.cz O nás Doprava Tabulka velikostí

GURU JÁRA – PRAMEN MOUDROSTI A LÁSKY

OSVÍCENÝ DUCHOVNÍ MISTR

 

Poprvé se nadechuje 4. ledna 1971 jako Jaroslav Dobeš v Příbrami nedaleko mariánského poutního místa Svatá Hora.

 

Dětská léta tráví namátkou v Dobříši, Stavěšicích u Hodonína nebo ve Zlíně. Už jako malý chlapec telepaticky čte myšlenky druhých, vnímá energie v prostoru, duchovní bytosti jako anděly nebo skřítky, běžně vidí aury lidí. Přitom si myslí, že takové vnímání světa mají i ostatní kamarádi a spolužáci ve škole. V 11 letech zkouší odejít z tohoto světa domů, jak píše na lístek mamince. Dusí se v zemi nesvobody a odvážně – možná ale úplně v klidu – jde toto dušení dokonat oběšením na dřevěný trám uvnitř jednoho starého domu.

 

Kamarádi jej zavčas sundají, stihne však v zásvětí prožít několik zajímavých událostí, doprovázejících momenty jeho vlastní klinické smrti.  V textu Noty života autorky Ješe Li si můžeme přečíst Guruovu vzpomínku na stav po probuzení z klinické smrti:

 

„Svítila mi do očí světla nemocniční místnosti, slyšel jsem hlasy sester, které měly službu, vše bylo stále více zřetelné… kromě mě. Nevěděl jsem, kdo jsem, jak se jmenuji, co tady dělám, neznal jsem svou minulost a neměl jsem ponětí o hodinách, dnech či měsících… Nikdo mimo prostor a čas se vracel do těla. Nejdůležitější bylo jméno. Když jsem se rozvzpomněl na své jméno, vše ostatní, co k němu patřilo, přišlo do vědomí brzy poté. Pochopil jsem dvě věci…

 

 

Co důležitého Guru Jára – v té chvíli ještě jako malý chlapec – pochopil a jakými dobrodružnými cestami se stal věhlasným Guruem?… se dočtete v knize Evangelium Guru Járy podle Pavla – ze které pocházejí všechny tyto ukázky.

 

 

Pojďme spolu ještě jednou nahlédnout do zpovědi autora této knihy, Guruova žáka Sahajanandy:

 

Postupně se i mně začíná skládat mozaika životních příběhů Guru Járy díky pravidelným návštěvám jeho veřejných prožitkových přednášek a seminářů, na které jsem se těšil jako zvědavé dítko a kladl jsem na nich duchovnímu Mistrovi mnoho otázek.

 

Univerzitní učitelé, jak jsem mnohé z nich poznal, také velmi laskaví a moudří lidé, své odpovědi odvozovali zpravidla z množství nastudovaných knih nebo podle svých schopností na seminářích či zkouškách předváděli studentům akademické umění logické argumentace.

 

Ovšem odpovědi Guru Járy obsahovaly vedle odborně založené části, hlavně jasný duchovní vhled umožňující daný problém předvést tazateli způsobem, aby byl pro něj především spirituální inspirací a osobním růstovým faktorem. Nikdy přitom nesytil u svých studentů samoúčelně zvědavost, neboť jako správný duchovní učitel věděl, že s mírou znalostí a informací zároveň u mnoha z nás roste komplex Brouka Pytlíka: „všechno vím, všude jsem byl.“

 

Nauku, která jak uvidíme dále, není pouze otázkou informací, ale především se projevuje šířením posvátné a léčivé energie pomáhající lidem nejen k tomu, aby si mohli splnit své nejkrásnější životní sny, ale aby se mohli jako výtahem dostat do nejvyšších duchovních stavů. Guru Jára se sám intenzivně vzdělává v řadě různých oborů a studuje samozřejmě i nepřeberné množství odborné literatury, namátkou jmenuji filosofii, kunsthistorii, ekonomii, psychologii, sportovní trénink se zaměřením na horolezectví a samozřejmě duchovní a náboženskou literaturu. A díky fenomenální paměti si pamatuje text již po prvním přečtení nejen do detailů, ale je přirozeně schopen okamžitě podávat k dané věci svůj zasvěcený komentář.

 

Má osobní setkání s žijícím duchovním Mistrem nikdy nemohlo vynahradit studium žádných filosofických nebo náboženských knih. Bezprostředně, na vlastní kůži se mi odkrývá hluboký pramen moudrosti a lásky, díky němuž ty nejposvátnější texty určené lidem jako jsou Bible, Tao – te – ting, Upanišády nebo Buddhovy rozpravy teprve nabývají pro mne svého pravého smyslu a naplnění.

 

Jsem šťasten, že mohu být aktivně účasten řady Guruových programů pro veřejnost. Mezi jejich vrcholy náleží i duchovní poutě na zajímavá místa po celém světě, které Guru pro své žáky realizuje: do Peru, Maroka, Itálie, Egypta, Izraele, Turecka, Iránu, Indie, Nepálu, Barmy a přes Japonsko a Filipíny až na Šalamounovy ostrovy a do řady dalších exotických krajin na této úchvatné planetě.

 

 

 

Z poutního deníku Sahajanandy, Guruova žáka a autora knihy Evangelium Guru Járy podle Pavla:

 

„Duchovní cesta je zpočátku hra na schovávanou. Na vlnách času a energie hledáš sebe v nehybnosti svého vědomí, které míří k lásce, jež neumírá. Nemůže umřít, neboť tato láska se ani nezrodila. Neustále jest vždy přítomným základem života v pozadí existence všech jednotlivých bytostí. Tedy i samotného božství v Tobě.

 

A dokud se neodvážíš se z jedné strany přestat schovávat a z druhé strany přestat hledat – v tom smyslu, že hledáš něco mimo sebe – odsuzuješ se k tragikomickému pronásledování sebe samého. A to si málokdo přizná, protože si to zpravidla ani neuvědomí, a tak pronásleduje domnělé chybné životní kroky druhých, což mu na chvíli dodá pocit větší důstojnosti a sebevědomí. Nicméně i to může být fáze cesty, protože ti druzí pak na tobě také nenechají nit suchou.

 

Guru Jára učí stát se láskou. V ní se nedá dělat moc chyb, protože se vnitřně spojíte s tím nejcitlivějším a nejmoudřejším vedením k sobě i k druhým, jaké si dokážete (nebo nedokážete) představit. Čistá láska dopřává člověku to nejlepší z aktuálně možného. Nalezení sebe samého. Na nejvyšší úrovni, z lidského pohledu, možnost se stát Guruem. Neboť realizovaným božstvím Guru dosáhl nejvyšší míry autenticity a identity se sebou samým, je zajedno se svým Zdrojem a neklade mu odpor. Ví, kdy nechat svítit Světlo, aby nechalo růst třeba až do nebe a kdy naopak má světlo ztlumit, aby nespálilo zatím křehkou květinku. Nebo taky může zhasnout, aby nenechával růst plevel.

 

Věří-li člověk, očekává časem zhojení ran a obrat k lepšímu. Nevěří-li, má strach ze sebe i světla, v němž hraje dokola ty své naučené scénáře. Očekává-li člověk vše od budoucnosti, tedy v krajním smyslu ráj nebo peklo, vzdává se tím možnosti být plněji tady a teď.“ 

                 

 

Text je z úryvků knihy Evangelium Guru Járy podle Pavla, kterou si můžete objednat zde:

 

 

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top