Skip to content
+420 773 679 374 info@nirvanatree.cz O nás Doprava Tabulka velikostí

ČLOVĚČE, ROZTOČ TO!

JAK VYPNOUT MYŠLENKY?

 

Dervišské točení je velmi oblíbenou dynamickou meditací, která pomáhá převážně přemýšlivým typům – vypnout myšlenky.

 

Jedná se o rituální tanec, který má své kořeny až v dávné Persii a patří k takzvanému kultu ohně. Dervišský tanec je považován za spirituální cestu do jiných dimenzí. Tanečníci se tímto svým točením ve spirále dokážou dostat do vyšších stavů vědomí.

 

Celý náš život vlastně tvoří neustále se točící kruhy – opakující se cykly. Od buzení k buzení, od léta k létu, od narozenin k narozeninám, od počátku k počátkům, od úplňku k úplňku.

 

Pokud se naučíte uvědomovat si tyto cykly, budete také vědět, kdy je správná doba a kde je správné místo k té či oné činnosti. A také pochopíte, že jak procházíme točemi po obvodu kruhu cyklu, přestávají nám staré formy, věci v životě, návyky, Mantry Myšlenek, které jsme kdysi vytvořili, vyhovovat.  Na chvíli se v představách dervišského točení zastavte, posaďte se, zavřete oči a vnímejte, že svět se i bez vašeho konání točí dál.

 

CO TOTO NEVYHOVOVÁNÍ STARÝCH FOREM ZNAMENÁ?

„Můžeme si to představit tak, že naše vědomí roste a už se nevejde do forem, které nám donedávna stačily. Kdysi odpovídaly našim potřebám, dokonce nám pomáhaly a dávaly nám pocit bezpečí. Teď už nám tyto staré formy neslouží, spíš nám začínají překážet. Jak rosteme, „protlačujeme se“ vlastně těmito starými formami ven. A když se nám to podaří, začnou se hroutit. Musejí se rozpadnout, aby se uvolnilo místo pro další růst. A pak vytváříme nové formy, které nám pomáhají na nové úrovni vědomí.“

 

Koncentrujte se na svůj rovný postoj, zrak upřete do jednoho bodu. Točení se zpočátku provádí pomalu, doleva, proti směru hodinových ručiček – což pomáhá vytáčet se pocitově „vzhůru“. Postupně se zrychluje do maxima, ruce v rozpažení samovolně následují pohyb těla a vytvářejí kruh cyklů života. Pokud již nelze více zrychlit, pokračujte v daném tempu až do vygradování prožitků. Bezprostředně poté následuje relaxace vsedě nebo vleže, která umocní pocity točení v kontrastu s klidně ležícím tělem.

 

DECH NESOUCÍ PRÁNU POMÁHÁ PROHLOUBIT STAV MEDITACE

Nyní si znovu stoupněte k dervišským točům. Při těch minulých jsme klesli do sedu, nyní jsme však z vnitřních točů se zavřenýma očima vsedě vystoupali k dalším točům spirály vzhůru a chtěli bychom ještě výše, tak jak derviši, kteří se chtěli spirálou točů vzhůru „prošroubovat“ až k Bohu (u dervišů k Alláhovi).  Jak se pomalu roztáčíte, uvědomte si, že kruh je symbol nekonečna, celého Vesmíru, zatímco ve středu kruhu, v centru mandaly je jediný bod bez rozměru, symbol jednoty, bindu, tečka, semínko, v němž panuje klid bez ohledu na to, jak rychle se točíte. V tomto bindu, semínku, středu kruhu je ve své podobě neprojevená, ale zcela kompletní informace, jakési DNA existence. Když se k ní protočíte, projdete Tantrickou transformací a budete ve svých cyklech povzneseni na nebesa do nirvány.

 

 

Několika hodinové dervišské toče je kvůli bezpečnosti nutné provádět pod odborným vedením, ve kterém se hlídá každý pohyb a aktivnímu je pomoženo ve chvíli vygradování přejít do lehu.

 

***

 

Ukázky jsou z knihy TANTRICKÉ TRANSFORMACE. Knihu si můžete výhodně zakoupit

také v Tantrickém balíčku nebo v Balíčku pro osobnostní rozvoj.

 

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top